Czym są peptydy?
Peptydy, nazywane również polipeptydami, występują naturalnie w skórze, ale znajdziesz je także w wielu kosmetykach do pielęgnacji — i to nie bez powodu.
Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów, które są budulcem białek takich jak kolagen, elastyna i keratyna. To właśnie te białka odpowiadają za kondycję Twojej skóry, jej strukturę, wytrzymałość i sprężystość. Ze względu na niewielkie rozmiary cząsteczek, peptydy dużo łatwiej przenikają w głąb skóry w porównaniu z większymi cząsteczkami białek.
W organizmie peptydy pełnią wiele kluczowych funkcji – m.in. wspomagają procesy naprawcze, biorą udział w komunikacji międzykomórkowej oraz regulują liczne reakcje biochemiczne.

Jak działają peptydy w kosmetykach?
- Stymulacja produkcji kolagenu
Kolagen jest jednym z najważniejszych białek odpowiadających za sprężystość i jędrność skóry. Niestety, wraz z wiekiem jego ilość w organizmie spada, co przekłada się na pojawianie się zmarszczek oraz utratę jędrności. Niektóre peptydy potrafią imitować naturalne sygnały chemiczne pobudzające fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. - Wzmocnienie bariery ochronnej skóry
Peptydy wspierają odbudowę naturalnej bariery lipidowej i chronią skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (np. zanieczyszczeń czy promieni UV). Silniejsza bariera oznacza mniejsze ryzyko utraty wody przez naskórek, a w konsekwencji lepsze nawilżenie i większą elastyczność skóry. - Poprawa gęstości i jędrności
Dzięki pobudzeniu procesów regeneracyjnych i produkcji białek strukturalnych (np. kolagenu typu I i III), peptydy przyczyniają się do poprawy napięcia skóry. W efekcie zmarszczki stają się płytsze, a kontur twarzy – bardziej wyrazisty. - Działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt
Niektóre rodzaje peptydów ograniczają syntezę melaniny, co pozwala na zniwelowanie przebarwień i plam pigmentacyjnych, prowadząc do bardziej jednolitego kolorytu skóry. - Efekt przeciwzapalny
Peptydy łagodzą podrażnienia i wspierają procesy regeneracyjne. Z tego względu są cennym składnikiem w pielęgnacji cery wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień i stanów zapalnych.
Neuropeptydy w kosmetologii.
Wśród najbardziej fascynujących rodzajów peptydów znajdują się tak zwane neuropeptydy. Składają się one z kilku do kilkunastu aminokwasów i mają szeroki zakres działania:
- Przekazują informacje między komórkami nerwowymi.
- Uczestniczą w procesach odżywiania, regeneracji i mnożenia komórek w organizmie.
- Przyspieszają przyswajanie składników odżywczych.
- Poprawiają wygląd skóry: wzmacniają komórki i wyrównują koloryt skóry.
Badania wykazują, że stosowane miejscowo, peptydy widocznie zmniejszają ilość, głębokość i długość zmarszczek. Dodatkowo, już po 4–6 tygodniach stosowania mogą zwiększać grubość skóry o ok. 4% oraz redukować jej szorstkość. Dzięki neuropeptydom mięśnie się rozluźniają, a twarz wygląda młodo i zdrowo. W kosmetyce terapia peptydowa jest obecnie uznawana za doskonałą alternatywę dla iniekcji toksyny botulinowej.
Wśród neurotransmiterów, za wydzielanie których odpowiedzialne są peptydy, znajduje się m.in. acetylocholina, która wydzielana jest z zakończeń nerwowych na złączu nerwowo-mięśniowym. Pod jej wpływem dochodzi do skurczu mięśni. Niektóre kombinacje peptydów -takie jak opatentowana formuła peptydów w boosterze Cremini- hamują wydzielanie acetylocholiny, co zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych.
Peptydy w pielęgnacji skóry: podejście wieloskładnikowe.
Chociaż peptydy są wyjątkowe, same w sobie nie wystarczą, by całkowicie odmienić kondycję skóry. W Cremini rekomendujemy, aby używać produktów do pielęgnacji skóry zawierających koktajl korzystnych składników, które doskonale ze sobą łączą. Dlaczego? Dokładnie dobrane preparaty wieloskładnikowe mają zwiększoną efektywność, co jest poparte badaniami.
Peptydy a botoks.
Peptydy stanowią skuteczną i bezpieczną alternatywę dla toksyny botulinowej, wykazując podobny mechanizm działania. Peptydy o działaniu „botox-like” blokują przepływ impulsów wysyłanych z komórek nerwowych do komórek mięśniowych. Ich głównym zadaniem jest relaksacja mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek mimicznych.
W sposób nieinwazyjny destabilizują strukturę transbłonowego czynnika, co zapobiega uwalnianiu acetylocholiny do komórek mięśniowych. W tej sytuacji mięśnie twarzy nie mogą się kurczyć. Dzięki temu skóra staje się gładsza, a zmarszczki mniej widoczne.
Dodatkowo, stosowanie peptydów na skórę wzmacnia efekty toksyny botulinowej między kolejnymi iniekcjami, wykazując 3x bardziej widoczne wygładzenie skóry na czole i w okolicy oczu.
W boosterze peptydowym Cremini znajdziesz opatentowaną formuła peptydów, w stężeniu 10%, która wzmacnia działanie przeciwzmarszczkowe toksyny botulinowej. W rezultacie można zauważyć wyraźną redukcję zmarszczek gładzizny czoła i okolic oczu.

Podsumowanie
Peptydy są kluczowym składnikiem w walce z procesami starzenia i zasługują na stałe miejsce w codziennej pielęgnacji skóry. Dzięki zdolności do stymulowania produkcji kolagenu, wzmacniania bariery ochronnej i łagodzenia podrażnień mogą znacząco poprawić wygląd i kondycję cery. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom docierają głębiej niż klasyczne białka, co przekłada się na efektywność ich działania. Regularne stosowanie produktów z peptydami – w postaci serum, kremów czy masek – to jeden z fundamentów nowoczesnej pielęgnacji anti-aging.
*Isaac Peral 17 Pol. Industrial Cami Ral-08850 Gava (Barcelona) Spain, Ed. 17A, 2014-2015, 2017